Un selfie cu Obama şi un jucător de baseball a produs iritare la Casa Albă

"În general, Casa Albă se opune utilizării imaginii preşedintelui în scopuri comerciale", a comentat purtătorul său de cuvânt, Jay Carney. "Ne opunem şi în acest caz", a adăugat el, sugerând că serviciul juridic al Casei Albe s-a autosesizat.

Barack Obama a primit marţi, la Casa Albă, echipa de baseball din Boston, Red Sox, câştigătoarea campionatului în anul trecut. Cu această ocazie, preşedintele american şi David "Big Papi" Ortiz, vedeta echipei, s-au pozat cu un smartphone, zâmbind, umăr la umăr, iar acesta din urmă a postat imediat fotografia "selfie" pe contul său Twitter.

Joi, această fotografie "selfie" a fost preluată de peste 40.000 de ori pe Twitter.

Marca Samsung, care recent a semnat un contract cu David Ortiz, potrivit Sport Business Journal, s-a felicitat într-un comunicat că acest "selfie" a fost făcut cu un aparat de-al său.

La sfârşitul anului 2011, Casa Albă a anunţat că dezaprobă utilizarea în scop comercial a imaginii preşedintelui Statelor Unite, după ce o marcă de îmbrăcăminte italiană a folosit un montaj de fotografii cu Barack Obama.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Rețineți asta / A fost ultima guvernare la care a mai participat PSD!

2 Grindene, uită-te pe contul lui Bolojan, să vezi diferența dintre voi, prostule!

3 VIDEO „Liderii PSD, niște marionete după care se ascund oameni foarte puternici”

4 BREAKING „De mâine sunt în bancă cu PNL” / Prima plecare a unui parlamentar din PSD la PNL

5 VIDEO Grindeanu, replică imbecilă pentru o jurnalistă care i-a cerut să explice ce reformă voia PSD în primării