UPDATE Fotbal: Steaua s-a calificat în finala Cupei Ligii, deși a fost învinsă cu 2-0 de Astra

Steaua București s-a calificat în finala Cupei Ligii Adeplast la fotbal, deși a fost învinsă de Astra Giurgiu cu scorul de 2-0 (0-0), miercuri seara, pe stadionul ''Marin Anastasovici'', în manșa a doua a semifinalelor.

Steaua, care s-a impus în tur cu 3-0, a trăit cu emoție ultimele secunde ale partidei de la Giurgiu, când Astra a sperat și forțat un al treilea gol care să ducă jocul în prelungiri, după ce Kehinde Fatai (70) și Gabriel Enache (90+3) au marcat golurile echipei antrenate de Dorinel Munteanu.

Soarta întâlnirii ar fi fi fost alta, probabil, dacă Alin Toșca ar fi fost eliminat în minutul 20 pentru fault în poziție de ultim apărător la Fatai, fază la care arbitrul Alexandru Tudor a lăsat jocul să continue.

Astra nu a reușit să își creeze prea multe ocazii, cele mai mari fiind irosite de Găman (23), care a reluat cu capul pe lângă poartă, după un corner, și de Chițu (39), a cărui lovitură de cap a fost apărată de portarul Niță. Chițu a marcat un gol în minutul 81, dar reușita a fost anulată pentru ofsaid.

În finala competiției, care va avea loc pe 20 mai, pe Arena Națională, Steaua va întâlni pe Pandurii Tg. Jiu, care a dispus în cealaltă semifinală cu 2-1 (acasă) și 3-1 (deplasare) de Dinamo București. Pandurii și Steaua se vor înfrunta și duminică în campionat, la Tg. Jiu, în etapa a 21-a.

Dinamo și Astra sunt recompensate fiecare cu suma cumulată de 105.000 euro pentru faptul că a ajuns în semifinale, finalista competiției este sigură că va încasa 175.000 de euro, iar câștigătoarea va lua în total pentru această ediție suma de 275.000 euro.

AFC Astra Giurgiu — FC Steaua București 2-0 (0-0)
Au marcat: Kehinde Fatai (70), Gabriel Enache (90+3).
Giurgiu, stadion ''Marin Anastasovici'': 5.000 spectatori
Cupa Ligii Adeplast — semifinale (retur)
În tur: 0-3.

Astra: 1. Silviu Lung jr — 22. Toni Gorupec, 25. Valerică Găman (căpitan), 5. Syam Ben Youssef, 13. Junior Morais — 8. Takayuki Seto, 4. George Florescu (6. Seidu Yahaya, 73) — 30. Fwayo Tembo (9. Gabriel Enache, 59), 94. Dan Spătaru (91. William De Amorim, 65), 20. Aurelian Chițu — 21. Kehinde Fatai. Antrenor: Dorinel Munteanu.

Rezerve neutilizate: 12. George Gavrilaș — 26. Laurențiu Rus, 15. Cristian Oros, 31. Alex Ioniță II.

Steaua: 1. Florin Niță — 2. Cornel Râpă, 33. Fernando Varela, 13. Alin Toșca, 16. Guilherme — 21. Nicandro Breeveld, 8. Lucian Filip, 11. Andrei Prepeliță (căpitan; 97. Robert Vâlceanu, 68) — 77. Adrian Popa (7. Alex Chipciu, 67), 9. Gabriel Iancu, 94. Rareș Enceanu (10. Cristian Tănase, 60). Antrenor: Constantin Gâlcă.

Rezerve neutilizate: 24. Giedrius Arlauskis — 26. Ionuț Neagu, 30. Gabriel Tamaș, 12. Nicolae Stanciu.

Arbitru: Alexandru Tudor (București); arbitri asistenți: Aurel Oniță (Constanța), George Florin Neacșu (Câmpulung Muscel); arbitru de rezervă: Marcel Bîrsan (București)

Observatori: Irina Mîrț (București) — CCA, Eduard Alexandru (Ploiești) — LPF

Cartonașe galbene: Tembo (27), Gorupec (28), Iancu (39), Breeveld (90).

AGERPRES (AS/editor: Mihai Țenea)