Usain Bolt stabileşte un nou record mondial pentru cursa indoor de 100 de metri

Atletul jamaican nu a avut nicio problemă în acestă probă. Bolt a dominat cursa cu autoritatea, deţinătorul recordului lumii, 9,58 secunde, devansându-i pe ceilalţi competitori în mod clar. Prin timpul scos sâmbătă, jamaicanul a îmbunătăţit cel mai bun timp pentru cursele indoor de 100 de metri, precedentul record fiind deţinut de namibianul Frankie Fredericks, 10,05, în 1996.

Acoperişul stadionului din capitala Poloniei a fost tras sâmbătă, din cauza ploii. A fost doar a doua cursă a sezonului pentru sprinterul din Caraibe, care n-a coborât sub 10 secunde pe Copacabana, acum două săptămâni, când a scos un timp de 10,06.

Bolt va alerga joi, la Zurich, într-o reuniune la care i-a invitat să participe pe toţi cei 8 finalişti de la Campionatul European. Printre aceştia este şi românul Cătălin Cîmpeanu.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Surpriză de proporții la vârful Europei! Polonia a început să cumpere Germania, bucată cu bucată!

2 Mutarea strategică de la Ministerul Apărării. Adevărata miză a centrelor militare, explicată de generalul Bălăceanu

3 Zile libere de Paște 2026 / Cât durează minivacanța angajaților din România. De când se întorc elevii la școală

4 Ne urăsc sau ne iubesc? / Adevărul nefiltrat despre ce cred ucrainenii despre români aflat direct de pe străzile Kievului

5 Schimb dur de replici între foști colegi din USR. Cristian Ghinea îl atacă pe Vlad Gheorghe: „E un ticălos și o sculă a sistemului”