Victorie finală la Doha pentru Djokovic, care l-a surclasat cu 6-1, 6-2 pe Nadal

Tenismanul sârb Novak Djokovic, nr. 1 mondial, a câștigat sâmbătă turneul ATP de la Doha (Qatar), dotat cu premii totale de 1.189.605 dolari, surclasându-l în finală pe spaniolul Rafael Nadal, nr. 5 mondial, în două seturi, 6-1, 6-2, obținând astfel al 60-lea titlu din carieră. În urma acestei victorii, Djokovic preia conducerea în confruntările cu Nadal, având acum 24 de victorii, față de cele 23 ale spaniolului.

Sârbul, care a dominat copios sezonul 2015, și-a început perfect sezonul 2016, în cursul căruia va încerca să realizeze Marele Șlem, pe care doar australianul Rod Laver l-a realizat în era Open la masculin.

AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO Gest de văcarul satului la birt făcut de Veștea în platou la Euronews

2 Citiți și voi ce spune omul ăsta despre „salvatorul” Veștea

3 Criză în PNL / Barca lui Bolojan cam ia apă / Ce organizații și-au anunțat susținerea pentru Adrian Veștea

4 E circ la PNL / Șefii din jurul lui Bolojan au decis să nu voteze un guvern Veștea, dar e doar o chestiune de timp până când lucrurile vor exploda

5 Așa o fi?