VIDEO-Liga Campionilor: Bayern a câştigat în ultimul minut cu Manchester City, Porto a bătut-o rău pe BATE

La fel ca în prima seară cu meciuri din grupele Ligii, şi miercuri s-au marcat multe goluri. Paradoxal, deşi partidele Bayern-Manchester City şi Barcelona-HAPOEL au fost considerate cele mai atractive, s-a dovedit că cele mai spectaculoase meciuri au fost cele de la Porto, respectiv Roma, acolo unde s-au marcat 12 goluri, adică mai mult de jumătate din totalul celor înscrise în cele opt partide.

În ciuda formei bune din Premier League, unde e lider cu punctaj maxim, Chelsea a avut un meci foarte greu împortriva nemţilor de la Schalke. Chiar dacă a dominat de la un capăt la celălalt, Barcelona nu a impresionat în faţa ciprioţilor de la APOEL, câştigând la limită.

În schimb, Şahtiorul lui Mircea Lucescu a scos doar o remiză albă în deplasarea de la Bilbao, în vreme ce slovenii de la Maribor au obţinut nesperat un punct, pe teren propriu, în faţa lui Sporting Lisabona.

Chelsea -  Schalke 1-1 (Fabregas 11 / Huntelaar 62)

FC Porto -  BATE 6-0 (Brahimi 6, 32, 57, Martinez 37, Adrian 61, Aboubakar 76)

AS Roma -  ŢSKA Moscova 5-1 (Iturbe 7, Gervinho 10, 31, Maicon 20, Ignashevich 51 - autogol / Musa 82)

Bayern -  Man. City 1-0 (Boateng 90)

Barcelona -  APOEL 1-0 (Pique 28)

Ajax -  PSG 1-1 (Schone 74 / Cavani 14)

Maribor -  Sporting 1-1 (Zahovic 90+2 / Nani 80)

Bilbao -  Şahtior 0-0