WTA Cincinnati: Halep vs Pavlyuchenkova 7-6(3) 6-2/ Simona, joc de mare clasă în setul secund/Semifinală cu Jankovic

Simona Halep a castigat clar disputa cu Anastasia Pavlyuchenkova (Rusia, locul 34 in clasamentul WTA), scor 7-6 (7-3); 6-2, si se califica in semifinalele turneului "Premier 5" de la Cincinnati unde o va intalni pe Jelena Jankovic. Vizibil obosita dupa cele doua meciuri anterioare cu Mladenovic si Petkovic, Simona a inceput greu primul set, deplasarea in teren si serviciul fiind punctele slabe. Halep si-a ridicat insa nivelul jocului, a castigat primul set in tie-break, iar in setul secund a etalat un tenis de mare clasa, fara speranta pentru Pavlyuchenkova. Jucatoarea noastra conduce cu 5-0 la intalnirile directe.

Desfășurarea LIVE TEXT a meciului

Setul II

6-2 Simona incheie in stil de mare campioana cu un rever superb in lung de linie. Cum ar arata oare Simona cu un serviciu doi mai bun?

De la 40-0, rusoaica egaleaza si are avantaj. Un serviciu doi foarte slab pentru Simona

5-2 Sansa anulata pentru Pavlyuchenkova de a reveni in meci. Simona serveste pentru game, set si meci.

4-2 Ce pacat! Simona se grabeste si isi face singura viata grea.

4-1 Rebreak Simona care este la doua game-uri de semifinala

3-1 Break la 0 reusit de Pavlyuchenkova. Au functionat sfaturile/indemnurile antrenorului?!
"Continua sa lupti", ii transmite antrenorul Anastasiei

3-0 Simona, joc de mare clasa in setul secund. Jucatoarea noastra lasa impresia ca nimeni si nimic nu o poate opri azi.

2-0 Simona, dar nu fara emotii. Anastasia pare insa descumpanita de jocul romancei

1-0 Break reusit de Simona in debutul setului doi

Simona castiga primul set la tie-break, 7-6 (7-3). Am asistat la un set dificil in care serviciul Simonei nu a functionat, iar deplasarea in teren a fost mult sub ceea ce ne-a obisnuit pana acum. Jucatoarea noastra a parut afectata fizic dupa cele doua meciuri anterioare extrem de dificile. Simona si-a ridicat insa nivelul jocului pe final de set, a reusit rebreak-ul la 4-4, a impins setul in tie-break pe care l-a castigat fara probleme. Pavlyuchenkova joaca bine, dar pare mult sub nivelul tehnic al Simonei.

Setul I

Tie-break 7-3 si Simona castiga primul set

6-6 Simona greseste un demi-voleu simplu la fileu si Pavlyuchenkova castiga un game dificil trimitand setul in tie-break
40-40 Anastasia castiga trei mingi cu backhand-ul, dar pare apasata de posibilitatea de a pierde setul. Forehand superb in lung de linie executat de Simona care mai reuseste imediat si un passing-shoot de efect.
6-5 Simona care inchide game-ul cu doua lovituri superbe, un lob si un lung de linie.

Punct frumos castigat de rusoaica care o plimba pe Halep si incheie cu un stop precis la fileu. O noua dubla greseala in dreptul Simonei (40-40)

5-5 O usoara lipsa de concentrare a Simonei care greseste doua mingi simple.

5-4 Halep care si-a ridicat brusc nivelul jocului. Reverul cu doua maini laudat al rusoaicei nu-si mai gaseste tinta, majoritatea loviturilor inside-aut incercate fiind gresite. Inca un motiv pentru care Anastasia apeleaza la sfaturile antrenorului.

4-4 Break Simona care isi fructifica al doilea avantaj avut

40-30 Punctul zilei reusit de Pavlyuchenkova care trimite din alergare-iesita mult in laterala terenului- in coltul terenului. Simona cere challenge, dar mingea a fost pe linie

Ca o observatie personala doar, Simona pare usor obosita dupa cele doua jocuri maraton cu Mladenovic si Petkovic. Deplasarea in teren, un atu atat de important al jucatoarei noastre, sufera pana acum.
Bun reverul cu doua maini al rusoaicei.

3-4 si Simona trebuie sa forteze acum rebreak-ul

Un punct superb reusind de Simona care smulge ropote de aplauze, urmat imediat de o dubla greseala. Cam asta e caracteristica jocului romancei de pana acum (40-40)

2-4 Joc solid pentru Anastasia P. care nu da senzatia ca si-ar putea ceda serviciul

Incurajari din tribune ca la fotbal: "Hai Simona, Hai Simona, Ole, Ole, Ole"

2-3 Simona ma contrazice si vine la un 2-3 in urma unui serviciu bun

1-3 Rebreak reusit de Simona care isi pierde insa din nou prea usor serviciul

0-2 Simona incepe din nou mai greu meciul si Pavlyuchenkova se duce usor la 2-0