Cutremur de 3,3 grade în judeţul Brăila

Risc Seismic

Un cutremur cu magnitudinea de 3,3 grade pe scara Richter a avut loc joi, la ora 12.19, în judeţul Brăila, la o adâncime de un kilometru, potrivit Institutului Naţional pentru Fizica Pământului (INFP).

Oraşele cele mai apropiate de epicentrul seismului sunt Brăila (6 kilometri), Galaţi (27 de kilometri), Hârşova (59 de kilometri) şi Tulcea (64 de kilometri).

Cutremurele cu cele mai mari magnitudini înregistrate anul acesta în România au avut 5 grade, respectiv 4,8 grade, şi s-au produs în zona seismică Vrancea, la 29 martie, respectiv 10 septembrie. Epicentrul ambelor seisme a fost în judeţul Buzău.

 

Risc Seismic


populare
astăzi

1 Foarte interesante amănunte...

2 Trei surori în vârstă de 12, 14 și 16 ani au sărit în gol de la etajul nouă după ce părinții le-au luat telefonul

3 Adio, leu? / Soluția neașteptată a unui economist de top pentru ca România să treacă la euro fără să mai aștepte după politicieni

4 De ce apare România pe harta ISW privind „faza zero” a operațiunilor Rusiei în Europa

5 Cum a fost păcălită afacerista din din Satu Mare să-i trimită 2,5 milioane de dolari lui Henry Eke, cunoscut în Nigeria sub porecla „Excess Money”