Cutremur de 3,3 grade în judeţul Brăila

Cutremur de 3,3 grade în judeţul Brăila

Risc Seismic

Un cutremur cu magnitudinea de 3,3 grade pe scara Richter a avut loc joi, la ora 12.19, în judeţul Brăila, la o adâncime de un kilometru, potrivit Institutului Naţional pentru Fizica Pământului (INFP).

Oraşele cele mai apropiate de epicentrul seismului sunt Brăila (6 kilometri), Galaţi (27 de kilometri), Hârşova (59 de kilometri) şi Tulcea (64 de kilometri).

Cutremurele cu cele mai mari magnitudini înregistrate anul acesta în România au avut 5 grade, respectiv 4,8 grade, şi s-au produs în zona seismică Vrancea, la 29 martie, respectiv 10 septembrie. Epicentrul ambelor seisme a fost în judeţul Buzău.

 

Risc Seismic


populare
astăzi

1 „Instituțiile statului au reacționat cu întârziere la conduita infracțională a acestui inculpat”

2 De citit... / De unde rezultă ce porcării se fac pe banii noștri...

3 Premieră în emisiunea lui Soloviov, propagandistul Kremlinului: S-a recunoscut dezastrul din economia Rusiei și șomajul în creștere

4 Femeia care a atacat-o cu ranga pe senatoarea POT Valentina Aldea: „Este amanta soțului meu. E o luptă continuă între mine și ea”

5 O senatoare POT a fost atacată cu ranga de soția unui bărbat cu care ar avea o relație: „Nu este subiect de bășcălie”