Gică Popescu ar putea fi eliberat condiţionat

Gheorghe Popescu, încarcerat din martie 2014 în Penitenciarul Jilava, pentru acuzaţii de evaziune fiscală în dosarul transferurilor", va ajunge în faţa instanţei pentru a cere eliberarea condiţionată. 

Argumentul principal care susţine solicitarea depusă la Judecătoria Sectorului 4 este raportul favorabil întocmit de Comisia pentru eliberare condiţionată de la închisoare, care consemnează comportamentul bun al acestuia în timpul detenţiei, faptul că a muncit şi a obţinut astfel reducerea zilelor de executat.

Potrivit legii, acesta trebuia să execute cel puţin două treimi din pedeapsa de trei ani, adică o lună şi zece zile de închisoare, un verdict dat de instanţă în martie 2014.

Din cele opt persoane condamnate definitiv prin aceeaşi decizie au mai fost eliberaţi condiţionat până acum George Copos, fost acţionar al Rapidului, şi Jean Pădureanu, fost preşedinte al echipei Gloria Bistriţa. 


populare
astăzi

1 Scenariul de care se teme PSD

2 Așa o fi?

3 SURSE Bolojan numește tehnocrați în locul miniștrilor PSD. Decapitează prefecții, secretarii de stat și toți șefii PSD

4 Citiți, acesta este PSD, oameni buni! / Ăsta a fost unul dintre pasagerii zborurilor Nordis, alături de Ciolacu

5 BREAKING Luni, Savonea, la fel ca PSD, a pus la cale o nouă porcărie!