Percheziții în București și cinci județe la sediile unor firme într-un dosar de evaziune fiscală

Polițiști bucureșteni, sub coordonarea Parchetului de lângă Curtea de Apel București, au efectuat vineri 27 de percheziții în București și județele Ilfov, Iași, Giurgiu, Vaslui și Mehedinți la sediile unor firme și la domiciliile reprezentanților acestora, informează un comunicat de presă al DGPMB.

Totodată, au fost puse în aplicare 14 mandate de aducere pe numele unor persoane bănuite de săvârșirea infracțiunii de evaziune fiscală.

În fapt, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au urmărit obținerea de probe care să dovedească achizițiile fictive efectuate în scopul deducerii ilegale a TVA-ului aferent de către societățile comerciale vizate.

Valoarea totală a achizițiilor fictive este de aproximativ 17.000.000 de lei, iar prejudiciul cauzat este de circa 7.000.000 de lei, în urma efectuării perchezițiilor fiind instituită măsura sechestrului asigurator pentru 37.500 de euro și 850 de dolari.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de evaziune fiscală, față de 10 dintre persoanele bănuite luându-se măsura controlului judiciar. Acțiunea a beneficiat de sprijinul Inspectoratelor de Poliție ale Județelor Ilfov, Iași, Giurgiu, Vaslui și Mehedinți.

AGERPRES


populare
astăzi

1 „Ne furau banii, își cumpărau case și mașini de câteva sute de mii de dolari. Lor nu le pasă deloc de oameni, vor fura totul!”

2 Războiul intern din PSD / Jocurile de culise

3 SURSE Guvernul Bolojan e ca și picat, moțiunea va fi votată de cel puțin 270 de parlamentari. Cătălin Predoiu, premierul agreat la Cotroceni

4 „Nu votez moțiunea împotriva celui mai competent premier de la Revoluție până acum”

5 Ruptură în PSD. Grindeanu îi cere Victoriei Stoiciu să plece și din Parlament. Reacția senatoarei