PERCHEZIŢII în Bucureşti şi mai multe judeţe la evazioniştii care tranzacţionau facturi fictive. Prejudiciu: 16,5 milioane de euro

Polițiștii fac la această oră 34 de percheziții în București, Ilfov, Prahova și Vâlcea într-un dosare de evaziune fiscală și spălare de bani cu un prejudiciu estimat la peste 16 milioane de euro.
 Perchezițiile ar viza firme de construcții în domeniul energetic. Printre societățile percheziționate se numără Ateneum Construct și Alpha Oil.

 Aceste firme ar fi înregistrat în serviciile contabile o serie de facturi fiscale false sau documente de achiziții care nu aveau acoperire în realitate, tocmai pentru ca administratorii acestor companii să nu plătescă obligațiile fiscale. Din prejudiciul de 16,5 milioane de euro produs statului, 7 milioane de euro ar reprezenta evaziunea fiscală, iar 9,5 milioane de euro spălare de bani.


populare
astăzi

1 Citiți și voi ce s-a întâmplat în secunda doi după ce CCR a validat reforma privind pensiile magistraților

2 Jocurile Olimpice, un maraton sexual? O sportivă a avut curajul să explice de ce e criză de prezervative în Satul Olimpic

3 De citit... / Culisele vizitei lui Nicușor Dan în SUA și cine a făcut lobby puternic pentru România

4 „Vom suferi lucruri pe care nici nu ni le putem imagina”. Avertismentul dur al unui general german pentru Europa

5 De citit... / Povestea pe care manualele n-o spun: Eposul Atrahasis