Românii vor avea încă o zi LIBERĂ

Preşedintele Traian Băsescu a semnat, marţi, decretul de promulgare a legii prin care 24 ianuarie este declarată zi de sărbătoare naţională.

Administraţia Prezidenţială a precizat, într-un comunicat, că preşedintele Băsescu a semnat decretul privind promulgarea Legii pentru declararea zilei de 24 ianuarie - Ziua Unirii Principatelor Române, ca zi de sărbătoare naţională.

Legea, având ca iniţiatori peste 100 de deputaţi şi senatori din mai multe grupuri parlamentare, a fost adoptată în 3 decembrie de Camera Deputaţilor, în calitate de for legislativ decizional, cu 276 de voturi "pentru", 4 "împotrivă" şi 11 abţineri. Şi Senatul, prima Cameră sesizată, a aprobat proiectul de lege în iunie.

"Se declară ziua de 24 ianuarie - Ziua Unirii Principatelor Române, ca zi de sărbătoare naţională. Autorităţile administraţiei publice centrale şi locale pot organiza şi/sau sprijini logistic şi material manifestări cultural-artistice dedicate acestei zile", stipulează textul legislativ.

 


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Asta e România onestului Nicușor Dan?

5 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...