Românii vor avea încă o zi LIBERĂ

Preşedintele Traian Băsescu a semnat, marţi, decretul de promulgare a legii prin care 24 ianuarie este declarată zi de sărbătoare naţională.

Administraţia Prezidenţială a precizat, într-un comunicat, că preşedintele Băsescu a semnat decretul privind promulgarea Legii pentru declararea zilei de 24 ianuarie - Ziua Unirii Principatelor Române, ca zi de sărbătoare naţională.

Legea, având ca iniţiatori peste 100 de deputaţi şi senatori din mai multe grupuri parlamentare, a fost adoptată în 3 decembrie de Camera Deputaţilor, în calitate de for legislativ decizional, cu 276 de voturi "pentru", 4 "împotrivă" şi 11 abţineri. Şi Senatul, prima Cameră sesizată, a aprobat proiectul de lege în iunie.

"Se declară ziua de 24 ianuarie - Ziua Unirii Principatelor Române, ca zi de sărbătoare naţională. Autorităţile administraţiei publice centrale şi locale pot organiza şi/sau sprijini logistic şi material manifestări cultural-artistice dedicate acestei zile", stipulează textul legislativ.

 


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului