Și București și vestul județului Călărași au intrat sub avertizare de ploi și vijelii

După ce ploile s-au abătut cu furie în această după-amiază în mai multe județe, șase avertizări now casting Cod galben activând până spre seară, Capitala, dar și vestul județului Călărași, au intrat de la ora 18,35, respectiv 19,15, sub imperiul aceluiași Cod galben. În București se semnalează descărcări electrice, intensificări ale vântului, averse de ploaie ce pot cumula 10 – 15 l/mp, precum și grindină de mici dimensiuni. În Călărași, în zona localităților Nana, Curcani, Mitreni, Oltenița, Ulmeni, Dorobanțu, Ulmu, Frasinet, se aștepată de asemenea descărcări electrice, vijelii, grindină de mici dimensiuni și cantități de apă de până la 20 l/m.p.

Situația este în continuare îngrijorătoare în județul Constanța, unde activează codul roșu de inundații, din cauza cantităților mari de apă căzute în cursul acestei zile. Specialiștii au avertizat și asupra pericolului erodării zonelor de plaje.


populare
astăzi

1 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

2 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

3 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”

4 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

5 DOCUMENT CNSAS / Cum a încercat regimul comunist să ascundă accidentul grav al Elenei Ceaușescu