GCS: 358 de pacienţi cu COVID-19 la terapie intensivă; persoane internate - 2.887

Un număr de 2.887 de persoane infectate cu noul coronavirus sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 358 la terapie intensivă, a anunţat, sâmbătă, Grupul de Comunicare Strategică.

Potrivit sursei citate, din totalul pacienţilor internaţi, 84 sunt minori, 82 fiind internaţi în secţii şi 2 la ATI.

Pe teritoriul României, 10.233 de persoane confirmate cu infecţie cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu şi 2.696 se află în izolare instituţionalizată.

De asemenea, 54.583 de persoane se află în carantină la domiciliu şi în carantină instituţionalizată sunt 75 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.094 de apeluri la numărul unic de urgenţă 112 şi 651 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetăţenilor. AGERPRES / (AS - autor: Roberto Stan, editor: Marius Frăţilă, editor online: Andreea Lăzăroiu)


populare
astăzi

1 Un misterios personaj a câștigat de 58 de ori, într-o singură zi, la jocurile de noroc online, 2.000.000 de euro / Statul român n-a mișcat un deget

2 Priviți ce e în enclava spaniolă Ceuta, după ce granița s-a prăbușit! Zeci de mii de africani au invadat zona și ocupă cu forța casele oamenilor. Prem…

3 Cuibul de viespi roșii de la Curtea de Apel București a dat dreptate PSD și a suspendat șase hotărâri luate de Guvernul Bolojan

4 VIDEO Un avion F-35 „stealth” s-a prăbușit lângă baza militară devenită faimoasă cu filmul „Top Gun”

5 Egipt / Morminte de 5.000 de ani dezvăluie originile tehnicilor de construire a piramidelor