Numărul infecțiilor în New York a depășit pragul de 25.000

Numărul infecțiilor în New York a depășit pragul de 25.000

Statul New York a raportat 25.665 de infecții de coronavirus și cel puțin 210 decese, a anunțat guvernatorul Andrew Cuomo, care a reiterat un apel la asistență federală în timp ce criza echipamentelor medicale se adâncește, potrivit  BBC.

”Avem nevoie de ajutor federal și avem nevoie de ajutor federal acum”, a spus Cuomo, avertizând că ”ce se întâmplă acum în New York se va întâmpla și în California și în Illinois și este doar o chestiune de timp”.

Cuomo a criticat faptul că Agenția Federală pentru Managementul Situaţiilor de Urgenţă a trimis 400 de ventilatoare statului New York.

”400 de ventilatoare? Am nevoie de 30.000. Vreți felicitări pentru că ați trimis 400 de ventilatoare”, a spus el, adăugând că agenția federală nu reușește să vadă magnitudinea problemei.


populare
astăzi

1 „Acestea sunt concluziile mele după ce m-am mutat într-unul dintre cele mai bogate state din America lui Trump”

2 O profesoară din Spania, șocată de ce a găsit în școlile din România: „Mi-au spus că sunt o comunistă. De neconceput”

3 Un articol care dă fiori / De ce este perfect plauzibil ca judecătorul Dacian Dragoș să fie „extras” din componența CCR, dar Mihai Busuioc să rămână

4 VIDEO România văzută de la Washington. Un interviu-bombă care pune oglinda în fața Bucureștiului

5 Radare fixe pe drumurile naționale și autostrăzi. De când devin active camerele care vor măsura viteza medie a mașinilor și unde vor fi montate