14 români au fost arestaţi în Italia pentru clonare de carduri bancare şi retrageri frauduloase de bani

Potrivit poliţiei, românii clonau cărţi de credit şi PIN-uri pentru a opera furturi din conturi bancare prin bancomate de pe teritoriul Italiei. Aceştia au fost arestaţi în Ancona, în regiunea Marche.

Suspecţii sunt cetăţeni români şi au vârste cuprinse între 29 şi 59 de ani şi antecedente penale îndelungate.

Cu datele furate, ei au achiziţionat produse scumpe, inclusiv tablete şi smartphone-uri.

Românii au fost acuzaţi de furt cu circumstanţe agravante, deţinere de bunuri furate şi falsificare de instrumente de plată altele decât numerar, scrie Agerpres.

Investigaţiile au fost desfăşurate în perioada septembrie 2020 şi ianuarie 2021 şi au scos la iveală 20 de infracţiuni, comise în provinciile Ancona, Bologna, Rimini, Ferrara, Forli-Cesena, Macerata, Chieti, Livorno, Verona, Novara şi Fermo, a mai precizat poliţia.

Cele 20 de victime identificate aveau vârste între 59 şi 89 de ani, menţionează aceeaşi sursă.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Intensificarea atacurilor ucrainene în Crimeea ocupată duce la declararea stării de urgență