1.520 de broaște, destinate preparării unor produse afrodiziace, confiscate în Peru

1.520 de broaște, destinate preparării unor produse afrodiziace, confiscate în Peru

Autoritățile peruane au confiscat, vineri, 1.520 de broaște, destinate preparării unor băuturi afrodiziace pe piața din Lima, a anunțat Serviciul Național Forestier și al Faunei (Serfor), citat de AFP.

Sursa foto: www.elheraldo.co

Batracienii au fost confiscați în nordul statului Peru, după ce au fost descoperiți în saci din plastic, ascunși în cala unui autobuz, a precizat Serfor, adăugând că animalele au fost găsite deshidratate, dar în viață.

"Ele urmau să fie comercializate în capitala țării și, apoi, să fie folosite la prepararea unor decocturi medicinale și a unor produse afrodiziace", a declarat pentru presa națională Rafael Velasquez, directorul regional al Serfor.

Cele 1.520 de broaște confiscate aveau o valoare de piață totală de aproximativ 3.000 de dolari.

Extractul de broască este o băutură care, potrivit șamanilor, posedă efecte curative și, mai ales, afrodiziace. În anumite cercuri, această substanță a fost supranumită "viagra incașilor".

Aceia care promovează consumul de extract de broască afirmă că poțiunea contribuie la vindecarea degenerării cerebrale, combate anemia, tusea, infecțiile bronhice, astmul, stresul, nervozitatea și impotența sexuală.

AGERPRES


populare
astăzi

1 „Am fost la Palatul Cotroceni. I-am explicat președintelui tot ceea ce se întâmplă. Mi-a spus, mi s-a spus că oamenii politici au nevoie de liniște, i…

2 Carl Sagan, predicție care dă fiori despre SUA...

3 BREAKING România a fost invitată de SUA să facă parte din Consiliul pentru Pace / Scrisoarea lui Donald Trump, primită sâmbătă de Nicușor Dan

4 Foarte interesante amănunte...

5 Detaliul care l-a convins pe un bărbat să-și părăsească țara și să se mute în Spania: „Cu 1.000 de euro pe lună trăiești ca un rege”