A căzut coada lupoaicei lui Oprescu de la Muzeul Național

Coada lupoaicei din monumentul amplasat pe treptele Muzeului National de Istorie a Romaniei a cazut. Coada se afla acum pusa, de catre binevoitori, alaturi de lupoaica, in bratele lui Traian, potrvit unor imagini postate pe Facebook.

Monumentul a fost dezvelit pe 29 aprilie 2013, in prezenta primarului de atunci, Sorin Oprescu.

 Monumentul, realizat de sculptorul Vasile Gorduz, are o inaltime de 2, 15 metri, transpus in material definitiv bronz, si il reprezinta pe imparatul Traian, simbol al latinitatii poporului roman, in postura impunatoare, stand in picioare si tinand in brate Lupoaica Romei-element reprezentativ. Masa totala a lucrarii este de aproximativ 500 de kilograme.

Statuia imparatului Traian este amplasata pe treptele Muzeului National de Istorie de pe Calea Victoriei, din Capitala. Pentru acest monument municipalitatea a platit 45.000 de euro.




populare
astăzi

1 Panouri publicitare misterioase, în București. „Nu au absolut niciun site, niciun nume, nici un logo pe afișe"

2 Decese și dispariții misterioase în rândul savanților legați de programe clasificate ale SUA. Al nouălea om de știință mort în circumstanțe neclare

3 „Putem specula că în pachet au intrat și șefii serviciilor” / Cine a câștigat și cine a pierdut în negocierea pentru șefii parchetelor

4 Încărcătură secretă a unui petrolier rusesc din flota fantomă: nava „Universal” ar fi transportat echipamente și provizii pentru armata lui Putin

5 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...