A cincea zi de protest consecutiv la Brașov; 2.000 de oameni în piață la ora 19,00

Aproximativ 2.000 de oameni protestează, în jurul orei 19,00, în fața Prefecturii Brașov, pentru a cincea zi consecutiv.

Manifestanții scandează lozinci împotriva Guvernului, împotriva PSD și cer abrogarea de urgență a Ordonanței privind modificările aduse Codurilor penale.

Protestatarii scandează "DNA să vină să vă ia", "Mai am un singur dor, Dragnea scriitor", "Hoții, Hoții", "PSD — ciuma roșie", "Nu ne lăsăm".

Cei prezenți la acțiunea de protest poartă steaguri, pancarte, fluieră și huiduie din fluiere și vuvuzele.

Ca în fiecare seară alături de tineri, în număr mare, sunt prezenți și oameni de vârsta a treia și foarte multe familii cu copii.

Unul dintre organizatorii protestului a spus că în jurul orei 19,00 vor pleca din fața Prefecturii pe un traseu puțin modificat față de seara trecută, respectiv Bd. 15 Noiembrie — Bd. Victoriei — zona Făget — str. 13 Decembrie — str. Iuliu Maniu — Casa Armatei — Piața Sfatului.

Până la această oră nu au fost evenimente. Protestul se desfășoară în condiții normale, jandarmeria și poliția asigurând buna desfășurare a manifestării.

AGERPRES / (AS — autor: Jana Pintili, editor: Marius Frățilă, editor online: Adrian Dădârlat)


populare
astăzi

1 Noi amănunte despre tentativa de lovitură de stat din China / Lui Xi Jinping i-ar fi trecut glonțul pe la urechi la propriu!

2 Așa o fi, să-i credem? / În drumul spre OCDE, România abrogă temporar un articol controversat din Codul fiscal

3 Avram Iancu le cere românilor să-i doneze bani pentru a-și cumpăra o mașină nouă: „Cel mai ieftin model este 19.500 euro”

4 Stiglitz / Noua eră a imperiului american nu se va încheia bine nici pentru SUA, nici pentru restul lumii

5 Lovitura decisivă împotriva „flotei din umbră” a lui Putin. Uniunea Europeană pregătește interzicerea totală a serviciilor maritime pentru Rusia