A doua întâlnire Trump-Putin se amână pentru 2019

A doua întâlnire a preşedintelui Statelor Unite, Donald Trump, cu omologul său rus, Vladimir Putin, nu va avea loc anul acesta, ci abia în 2019, după încheierea anchetei privind amestecul Rusiei în alegerile din SUA, a anunţat miercuri John Bolton, consilier naţional pentru securitate, citat de Reuters.

"Preşedintele crede că următoarea întâlnire bilaterală cu preşedintele Putin trebuie să aibă loc după ce se încheie vânătoarea de vrăjitoare (privind) Rusia se încheie, aşa că am convenit că va fi după anul nou", a declarat Bolton.

Joia trecută, purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Sarah Sanders, anunţase că Putin va fi invitat la Washington la toamnă, iar vineri ambasadorul rus în Statele Unite, Anatoli Antonov, a afirmat că Moscova este dispusă să discute subiectul. AGERPRES


populare
astăzi

1 SURSE Cine e premierul dorit de PSD și de Nicușor Dan. PNL, dispus să negocieze

2 Putin, ajuns la capăt de drum în Ucraina / Dictatorul rus nu mai are decât două alternative

3 De citit...

4 Suspecta atentatului din Monaco, găsită împușcată lângă Kiev / Doi ofițeri, reținuți

5 Traian Băsescu oferă soluția pentru criza politică și critică strategia președintelui Nicușor Dan