A fost montat sistemul VAR pe Arena Naţională

„Primăria Municipiului Bucureşti, prin Compania Municipală Energetica Servicii, montează şi pune în funcţiune primul sistem VAR (Video Assistant Referee) pe Arena Naţională, sistem folosit deja la meciurile de fotbal de pe marile stadioane ale lumii. Tehnologia, care va permite elucidarea fazelor controversate sau judecate greşit de către arbitrii meciurilor, e o premieră pe cel mai mare stadion din România. Lucrătorii Companiei Municipale Energetica Servicii asigură montajul tuturor componentelor electronice, cablajul fibrelor optice şi al sistemului electric care va face operaţional întregul sistem VAR”, a scris Nicuşor Dan pe Facebook.

El a adăugat că tehnologia VAR va fi testată chiar în această lună, în primul meci competiţional ce se va desfăşura pe Arena Naţională, iar mentenanţa întregului sistem va fi asigurată de către Compania Municipală Energetica Servicii Bucureşti, care realizează toate serviciile de întreţinere şi reparaţie a tuturor sistemelor de instalaţii de pe stadion.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

2 Imaginea zilei în România...

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

5 Foarte interesante amănunte...