A murit autorul romanului 'Forrest Gump', Winston Groom

Winston Groom, autorul romanului ''Forrest Gump'', care a stat la baza filmului hollywoodian cu acelaşi nume, cu Tom Hanks în rolul principal, a murit la vârsta de 77 de ani, relatează vineri agenţia DPA.

Romancierul american Winston Groom a decedat miercuri, în oraşul său natal Fairhope din statul Alabama, potrivit media americane care îl citează pe primarul localităţii, Karin Wilson.

''Nu am niciun detaliu pentru moment, dar a murit (miercuri) noaptea'', a declarat Karin Wilson pentru CNN. ''Suntem extrem de trişti la aflarea acestei veşti. El este, cu siguranţă, o prezenţă emblematică în acest loc'', a adăugat ea.

Potrivit site-ului local de ştiri AL.com, aspecte din viaţa lui Groom, cum ar fi faptul că a servit în Vietnam, se regăsesc în povestea personajului principal din romanul ''Forrest Gump'', publicat în 1986, transpus în film în 1994, cu Tom Hanks în rolul principal.AGERPRES


populare
astăzi

1 Proastă creatură...

2 „Estonia în 3 zile” / Rusia prezintă în detaliu la TV invadarea unui stat NATO

3 Răsturnare de situație? / „Iranul stă la pândă” / SUA pot confirma că au distrus mult mai puțin din arsenalul iranian de rachete decât spun public

4 Lovitură strategică asupra industriei ruse: cea mai mare fabrică de îngrășăminte fosfatice din Europa a fost atacată cu drone

5 De citit... / Este lumea din jurul nostru reală sau trăim într-o simulare a realității creată de ființe mai avansate, posibil postumane?