A murit chitaristul Peter Green, co-fondator al celebrului grup britanic Fleetwood Mac

Peter Green, chitarist co-fondator al celebrului grup britanic Fleetwood Mac, a murit la 73 de ani, au anunţat sâmbătă avocaţii familiei sale, informează AFP şi dpa.

Acest virtuoz al chitarei blues şi rock - al cărui talent şi stil foarte fluid l-au impresionat pe B.B. King - a fondat Fleetwood Mac împreună cu bateristul Mick Fleetwood la Londra în 1967.

Foto: (c) Mike Segar/REUTERS


Autorul unor titluri precum "Albatross" şi "Oh Well", care au modelat stilul grupului şi l-au făcut celebru în lume, el a compus şi "Black Magic Woman", imortalizat apoi de Carlos Santana în 1970.

Dar în acelaşi an, probleme mentale şi de dependenţă l-au obligat să renunţe la trupă şi să renunţe la muzică o perioadă.

Peter Green a fost unul dintre cei opt membri ai trupei care a fost inclus în Rock Roll Hall of Fame în 1998.AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 Hopa, ce avem noi aici?

4 Asta e România onestului Nicușor Dan?

5 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...