A murit Octavian Vintilă, marele comentator sportiv, prezent la șase ediții ale Jocurilor Olimpice

A murit Octavian Vintilă, comentator sportiv de excepție, care a participat la sute de competiții sportive.

Născut la Ploiești pe 22 iunie 1936, Octavian Vintilă a practicat scrima și, în paralel cu meseria de comentator sportiv, a fost și arbitru de scrimă și vicepreședinte al federației din 1975 și până în 2000. Ca sportiv, Tavi Vintilă, cum era el cunoscut, a cucerit titlul național în 1968 și în 1969.

Voce apreciată a radioului românesc, dar și a televiziunii, Octavian Vintilă a participat la șase ediții ale Jocurilor Olimpice, începând cu 1976. A comentat marile succese ale sportului românesc, de la medaliile Nadiei la cursele fenomenale ale Gabrielei Szabo.

A fost președintele Asociației Presei Sportive (APS) din România din 2006 până în 2011. Pentru realizările sale a fost ridicat la gradul de comandor în Ordinul Național „Serviciul Credincios”.


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor