ABBA exclude o reuniune în Suedia, la aniversarea a 50 de ani de la câștigarea Eurovision VIDEO

Legendara trupă ABBA a exclus posibilitatea de a se reuni pentru concursul Eurovision 2024 din Suedia, au transmis joi doi dintre membrii săi. În anul 2024 se împlinesc 50 de ani de la victoria formației suedeze și se aștepta ca celebra trupă să cânte la concurs.

ABBA

ABBA a exclus posibilitatea de a se reuni pentru Eurovision 2024. Foto: GettyImages (Arhivă)

Eu nu vreau asta. Și dacă eu nu vreau, ceilalți nu vor. Este la fel pentru toți patru. Dacă cineva spune „nu”, atunci este nu”, a afirmat Benny Andersson, în vârstă de 76 de ani, în cadrul unui interviu acordat programului de știri Newsnight al BBC, care va fi difuzat joi seară.

De când formația a câștigat concursul cu piesa Waterloo, Suedia a mai câștigat Eurovision de șase ori, inclusiv anul acesta la Liverpool, cu piesa Tattoo a lui Loreen , conform BBC.

Putem sărbători 50 de ani de Abba fără ca noi să fim pe scenă", a afirmat Bjorn Ulvaeus, în vârstă de 78 de ani.

După 40 de ani, trupa ABBA a lansat pe 5 noiembrie 2021 albumul „Voyage”, iar din anul 2022, fanii pot fi prezenți la concertul virtual al grupului reprezentat de avatare digitale, numite Abbatars, care interpretează hiturile lor.

Ulvaeus a descris răspunsul publicului la spectacolul de la Londra ca fiind „peste orice așteptări".

Trupa ABBA, din care mai făceau parte Agnetha Faltskog și Anni-Frid Lyngstad, a devenit celebră pe plan internațional după succesul de la Eurovision din 1974, potrivit The Guardian.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Surpriză de proporții la CCR! / Trei judecători denunță autosesizarea ilegală a Curții

2 Surpriză de proporții / Rusia ar fi golit celebrul depozit de explozibili de la Cobasna, din Transnistria, supranumit „Hiroshima Europei”!

3 Construcțiile uriașe de pe Autostrada A1 care schimbă Valea Oltului. Cum avansează lucrările la pasajul pentru urși și tuneluri

4 Septembrie se anunță mai cald decât de obicei: Vreme de vară în majoritatea țării

5 Râcă la PSD din cauza lui Georgescu...