Accident de autocar în Rusia:13 morți

Treisprezece persoane, între care doi copii, și-au pierdut viața duminică în urma coliziunii între un autocar și un camion în Rusia, în regiunea Tatarstan, au anunțat autoritățile, citate de France Presse.

Autocarul făcea legătura între Samara, pe fluviul Volga, și Ijevsk, situat la aproximativ 900 km este de Moscova, a indicat Comisia de anchetă de pe lângă Parchetul rus.

Este posibil ca șoferul autocarului să fi fost orbit de farurile camionului care îi venea din față, potrivit sursei citate.

Vehiculul s-a răsturnat în urma impactului și a luat foc, a adăugat Ministerul regional de Interne. Șoferii ambelor vehicule implicate în coliziune ar putea fi arestați.
Drumurile din Rusia sunt printre cele mai periculoase din lume, în principal, din cauza stării lor precare, șofatului sub influența alcoolului și nerespectării regulilor de circulație.

Anul trecut, aproximativ 20.000 de oameni au murit în accidente rutiere în Rusia, în scădere totuși cu 12% față de 2015.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Taxa europeană pe carbon / un șofer de Dacia Logan ar putea plăti 800 de lei în plus anual

2 Așa o fi?

3 VIDEO Priviți ce se întâmplă la Moscova!

4 Curtea Supremă anulează acordul de concediere Leroy Merlin, angajatul primește de trei ori mai mult

5 „Să te ia dracu, Putin!” / Revolta comercianților care și-au pierdut afacerile în urma atacului cu drone al ucrainenilor din Moscova