Achiziționarea rovinietei și plata taxei de trecere la podurile dunărene prin sistemul informatic, blocate

Achiziționarea rovinietei și plata taxei de trecere la podurile dunărene (peaj) prin sistemul informatic dedicat sunt oprite sâmbătă, din cauza unei defecțiuni tehnice survenite la acesta, a anunțat Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România (CNADNR).

"Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România informează participanții la trafic că astăzi, 18.06.2016, în urma unor defecțiuni tehnice survenite la sistemul informatic de emitere, gestiune și monitorizare a rovinietei, achiziționarea acesteia, precum și plata taxei de trecere la podurile Dunărene (peaj), prin intermediul sistemului, sunt oprite", spune CNADNR, într-un comunicat.

Potrivit sursei citate, în perioada în care sistemul nu funcționează, nu vor fi emise procese verbale de constatare a contravenției pentru șoferii surprinși în trafic fără rovinietă/peaj.

"CNADNR SA va anunța opinia publică imediat ce defecțiunile vor fi remediate și sistemul va fi funcțional", precizează compania.

AGERPRES


populare
astăzi

1 „Valorile” României au lovit din nou...

2 „Declin cu respect această eventuală nominalizare”

3 Așa o fi?

4 BREAKING Nume controversate apar în viitorul Guvern / Lista miniștrilor din Guvernul Tomac și cine sunt aceștia

5 VIDEO „Ești proastă!” / Derapaj total al lui Trump la NBC: o jignește pe jurnalista Kristen Welker și iese din interviu în plin schimb de replici