Administraţia Naţională a Penitenciarelor: Şapte deţinuţi - monitorizaţi medical pentru COVID-19; pentru cinci - teste negative

Şapte deţinuţi sunt izolaţi şi monitorizaţi medical, în prezent, la Penitenciarul-Spital Bucureşti-Jilava, toţi fiind declaraţi negativ în urma testării pentru COVID-19, a informat sâmbătă Administraţia Naţională a Penitenciarelor, într-un comunicat transmis AGERPRES.

Conform sursei citate, din considerente preventive, se va menţine măsura de monitorizare medicală.

De asemenea, arată ANP, toţi contacţii celor şapte deţinuţi sunt, în momentul de faţă, monitorizaţi din punct de vedere medical, coroborat cu aplicarea unor măsuri specifice de siguranţă internă.

"În completarea informaţiilor furnizate anterior, precizăm că rezultatele testelor efectuate pentru cei doi deţinuţi aflaţi sub monitorizare medicală/izolare în cadrul Penitenciarului-Spital Bucureşti Jilava sunt negative. Aceştia nu sunt infectaţi cu virusul COVID-19. Din considerente preventive, se va menţine măsura de monitorizare medicală", a precizat ANP.

Anterior, Administraţia Naţională a Penitenciarelor anunţa că în secţia de izolare de la Penitenciarul-Spital Bucureşti-Jilava se află şapte deţinuţi, cinci dintre ei fiind declaraţi negativ în urma testării pentru COVID-19, pentru ceilalţi doi fiind recoltate probe, care erau în aşteptare. AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Intensificarea atacurilor ucrainene în Crimeea ocupată duce la declararea stării de urgență

5 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”