AEP: PNL - cea mai mare subvenție de la bugetul de stat în februarie 2016

Partidul Național Liberal a primit, în februarie, de la bugetul de stat 532.453,43 lei, iar Partidul Social Democrat - 444.599,78 lei, precizează vineri Autoritatea Electorală Permanentă într-un comunicat remis AGERPRES.

Potrivit sursei citate, sumele au fost virate celor două partide în prima decadă a lunii februarie.

A treia sumă ca valoare a fost acordată Uniunii Naționale pentru Progresul României, în cuantum de 207.153,87 lei.

În ceea ce privește Alianța Liberalilor și Democraților, AEP menționează că cei 43.212,57 lei alocați acestui partid se amână la plată până la depunerea documentelor prevăzute la art. 25 din Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 334/2006, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 10/2016. Potrivit articolului menționat, partidele politice au obligația ca până la data de 30 aprilie a fiecărui an să transmită Monitorului Oficial declarația privind cuantumurile totale ale veniturilor obținute în anul precedent.

Acordarea subvenției lunare de la bugetul de stat Partidului Național Țărănesc Creștin Democrat, în sumă de 3.744,35 lei, a fost suspendată, prin decizia președintelui AEP, precizează comunicatul de presă.

În total, conform datelor AEP, partidele politice au primit în luna februarie 1.184.207,08 lei din cei 1.231.164 lei alocați.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA