Afganistan: O femeie din Germania a fost ucisă și o finlandeză este dată dispărută într-un atac la Kabul

O femeie din Germania a fost ucisă și o finlandeză este dată dispărută în cursul unui atac armat comis sâmbătă seara la Kabul care a vizat locuința în care acestea se aflau, a anunțat duminică Ministerul de Interne afgan, care a evocat 'o răpire', relatează AFP.

'Un cetățean german și o gardă afgană au fost uciși sâmbătă seara în jurul orei locale 23.30 în apropierea postului de poliție no3 din Kabul. O finlandeză a fost răpită', a anunțat pe contul de Twitter purtătorul de cuvânt al ministerului, Najib Danish.

Un purtător de cuvânt al Ministerului finlandez de Externe a confirmat răpirea unui cetățean finlandez la Kabul, fără a face alte precizări.

Potrivit media locale, cele două femei lucrau pentru un ONG internațional la Kabul. Casa în care acestea locuiau, în vestul capitalei afgane, a fost atacată de bărbați înarmați care au ucis și una dintre gărzi.

AGERPRES/( AS — editor: Violeta Gheorghe, editor online: Anda Badea)


populare
astăzi

1 Trei chestii care dau de gândit și nu sunt deloc întâmplătoare...

2 Adevărata misiune a lui Bolojan? / Aderarea Oanei Gheorghiu și a lui Dragoș Pîslaru la PNL stârnește critici și îngrijorări

3 Elena Lasconi, avertisment ferm pentru Nicușor Dan: „Veți fi primul președinte demis din istoria României”

4 Rusia / un pluton de asalt, aproape anihilat în 10 zile; un canal pro-Kremlin descrie „orașul morților”

5 Varujan Vosganian / foștii membri ALDE boicotează Congresul PNL, îl compară pe Ilie Bolojan cu Lenin