Africa de Sud: 20 de elevi și-au pierdut viața într-un accident rutier (FOTO/VIDEO)

Douăzeci de elevi și-au pierdut viața vineri într-un accident rutier produs în apropiere de capitala administrativă a Africii de Sud, Pretoria, au declarat pentru AFP surse ale serviciilor de urgență sud-africane, care acordă asistență numeroșilor răniți la locul accidentului.

"S-a confirmat că 20 de elevi de la o școală primară au decedat", a indicat Russel Meiring, purtător de cuvânt al serviciului privat de urgență ER24.

Potrivit Reuters, un microbuz școlar a intrat în plin într-un camion și a explodat în provincia Mpumalanga, la nord de capitala Pretoria.

Circa 20 de copii se aflau în microbuz în momentul ciocnirii cu camionul, a declarat pentru Reuters purtătorul de cuvânt citat, care indicase inițial 17 copii decedați în urma accidentului.

AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO Ana Birchall / „Inițial am crezut că este un fake… dar nu este deși, pentru reputația și imaginea României, chiar aș fi vrut să nu fie adevărat”

2 Așa o fi?

3 Rubio a dezvăluit la Munchen câți soldați pierde Rusia săptămânal pe frontul din Ucraina

4 Dovezi tot mai numeroase că Epstein a fost ucis: un misterios fulger portocaliu și medicul care spune că a fost strangulat

5 Realitatea de pe câmpul de luptă expusă de bloggerii ruși pro-război pe care Kremlinul o neagă