Ajax, Red Bull Salzburg, Ludogoreț, Dinamo Kiev și FC Bruges, eliminate din Liga Campionilor

Echipe cotate drept favorite precum Ajax Amsterdam, Dinamo Kiev, FC Bruges, Red Bull Salzburg, Lugodoreț Razgrad sau Legia Varșovia au ratat, miercuri, calificarea în faza play-off a Ligii Campionilor la fotbal.

Ajax a fost eliminată de Nice, după 1-1 pe Coasta de Azur și 2-2 la Amsterdam.

Claudiu Keșeru a pasat decisiv la ultimul gol marcat de Ludogoreț Razgrad, prin Marcelinho. Campioana Bulgariei a dispus cu 3-1 de Hapoel Beer Sheva, dar israelienii merg mai departe după 2-0 în primul joc. Keșeru (cartonaș galben, min. 26) a fost integralist, ca și Cosmin Moți. Hapoel a irosit un penalty, prin Tony Nwakaeme (ex-U Cluj).

Young Boys Berna a eliminat-o pe Dinamo Kiev, cu 2-0, după 1-3 în Ucraina.

Florentin Matei nu a făcut parte din lotul echipei Rijeka la meciul terminat la egalitate cu Red Bull Salzburg, 0-0, după 1-1 în Austria.

Dorin Rotariu nu a făcut parte din lotul formației FC Bruges, învinsă cu 2-0 de Istanbul Bașakșehir, după 3-3 în Belgia.
Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în play-off.

Tragerea la sorți va avea loc vineri, la Nyon.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)


populare
astăzi

1 Gabriela Ruse și-a dezvăluit relația cu un tenismen din Top 50 ATP: "Nu mă poate înțelege nimeni mai bine"

2 Așa o fi la Cadastru, cum zice Caramitru?

3 Dosarul DNA al lui Ciprian Ciucu / Document: Interceptări și bani cash

4 Vacanțe compromise pe litoral / steag roșu în Eforie, ape înghețate și plaje cu alge

5 Ce urmează săptămâna viitoare? / România, victima unui război gri despre care nimeni nu spune adevărul?