Al doilea mare șoc la Cupa Mondială! Japonia-Germania 2-1, după ce nemții au condus la pauză

Al doilea mare șoc la Cupa Mondială! Japonia-Germania 2-1, după ce nemții au condus la pauză

Germania a pornit cu stângul Mondialul din Qatar, trupa lui Hansi Flick fiind învinsă, scor 2-1, de Japonia pe „Khalifa International Stadium”.

Jucatorii Japoniei si bucuria goluluiFoto: Javier Garcia / Shutterstock Editorial / Profimedia

Germania, învinsă surprinzător de Japonia la CM 2022 Qatar

Gundogan a deschis scorul pentru Germania în minutul 33 din penalti, iar lucrurile mergeau conform planului. Mai mult, multipla campioană mondială și-a mai permis și unele ratări până la pauză.

Odată cu apropierea finalului de meci, niponii au pus tot mai multă presiune pe o defensivă germană care „respira tot mai greu”.

Ritsu Doan (75) a adus egalarea, iar japonezii au simțit că se poate mai mult. Letargia defensivă a nemților le-a permis niponilor să mai înscrie o dată: Takuma Asano a punctat cu o execuție pe colțul scurt, iar fiesta a fost declanșată în rândurile fanilor asiatici.

De știut:

  • Reamintim că Germania a cucerit titlul mondial în patru rânduri: la edițiile din 1954, 1974, 1990 și 2014.


populare
astăzi

1 VIDEO „Nu-mi vine să cred ce văd” / Cum arată Lacul Vidraru după ce nivelul apei a scăzut cu peste 100 de metri

2 Așa o fi?

3 Prognoza meteo până la Crăciun. Cum se anunță vremea în următoarele patru săptămâni

4 „Noua Eră” a sosit și în Europa / România a rămas iar pe nicăieri...

5 Un mic amănunt care spune multe despre lumea în care am trăit și continuăm să trăim...