Alba: Zeci de mii de euro au dispărut din conturile unor clienți ai unei unități bancare din Zlatna

Cel puțin câteva zeci de mii de euro ar fi dispărut din conturile mai multor persoane din Zlatna și împrejurimi deschise la o unitate bancară din oraș, în cauză fiind depuse vineri la Poliție aproximativ 20 de plângeri.

'Au fost depuse până în prezent 19 plângeri. Acestea vor fi preluate pentru cercetare de către Serviciul de Investigare a Fraudelor, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia', a declarat, vineri, pentru AGERPRES, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean Alba, subcomisar Luminița Prodan.

Potrivit păgubiților, din conturi le-ar fi fost sustrase sume importante de bani, de ordinul a cel puțin zeci de mii de euro. Unii au descoperit că mai au în cont doar câțiva euro din cele câteva zeci de mii, bani pe care i-au strâns muncind în străinătate. De altfel, zeci de persoane s-au prezentat joi și vineri la filiala în cauză să-și verifice conturile, unele dintre acestea optând pentru transferul banilor la alte unități bancare.

Poliția din Zlatna s-a sesizat joi din oficiu și a demarat o investigație cu privire la posibile fapte de delapidare comise de angajate de la o unitate bancară din orașul Zlatna.

AGERPRES/ (AS — autor: Marinela Brumar, editor: Mihai Simionescu)


populare
astăzi

1 „Mă cutremur să mă gândesc ce se va întâmpla”

2 Procuroarea care a contribuit la recuperarea Coifului de la Coțofănești, „răsplătită” cu rechemarea în țară de ministerul condus de PSD

3 Încă o mare porcărie moșită de „împărăteasa” României

4 Răsturnare de situație în Ungaria? / Alianţa Fidesz-KDNP ar avea 50%

5 „PSD-ului i se rezervă o soartă proastă dacă va urma ceea ce îndeamnă domnul Sorin Grindeanu. Riscă să ajungă inclusiv în opoziţie”