Alegeri în Regatul Unit: Naţionaliştii au obţinut, în premieră, mai multe mandate decât unioniştii în Irlanda de Nord

Irlanda de Nord a ales pentru prima dată mai mulţi naţionalişti decât unionişti pentru parlamentul de la Londra în scrutinul parlamentar desfăşurat joi în Regatul Unit, transmite Reuters.

Astfel, partidul naţionalist irlandez Sinn Fein şi formaţiunea pro-irlandeză SDLP au obţinut împreună nouă dintre cele 18 mandate alocate Irlandei de Nord, în timp ce Partidul Democratic Unionist (DUP) a obţinut opt mandate, faţă de cele zece pe care le-a avut până acum în parlamentul Regatului Unit.

Un mandat a fost câştigat de Partidul Alianţa (transcomunitar).

Potrivit rezultatelor parţiale, Partidul Conservator a obţinut 363 dintre cele 650 de mandate în Camera Comunelor, Partidul Laburist 203 mandate, Partidul Naţional Scoţian (SNP) 48 de mandate, Partidul Liberal-Democrat 11 mandate, DUP opt mandate, Sinn Fein şapte mandate, Plaid Cymru patru mandate, SDLP două mandate şi Verzii un mandat.AGERPRES


populare
astăzi

1 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

2 Imaginea zilei în România...

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

5 Foarte interesante amănunte...