Alegeri în Regatul Unit: Naţionaliştii au obţinut, în premieră, mai multe mandate decât unioniştii în Irlanda de Nord

Irlanda de Nord a ales pentru prima dată mai mulţi naţionalişti decât unionişti pentru parlamentul de la Londra în scrutinul parlamentar desfăşurat joi în Regatul Unit, transmite Reuters.

Astfel, partidul naţionalist irlandez Sinn Fein şi formaţiunea pro-irlandeză SDLP au obţinut împreună nouă dintre cele 18 mandate alocate Irlandei de Nord, în timp ce Partidul Democratic Unionist (DUP) a obţinut opt mandate, faţă de cele zece pe care le-a avut până acum în parlamentul Regatului Unit.

Un mandat a fost câştigat de Partidul Alianţa (transcomunitar).

Potrivit rezultatelor parţiale, Partidul Conservator a obţinut 363 dintre cele 650 de mandate în Camera Comunelor, Partidul Laburist 203 mandate, Partidul Naţional Scoţian (SNP) 48 de mandate, Partidul Liberal-Democrat 11 mandate, DUP opt mandate, Sinn Fein şapte mandate, Plaid Cymru patru mandate, SDLP două mandate şi Verzii un mandat.AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 Cum afli exact când te poți pensiona. Calculatorul CNPP care arată vârsta de pensionare actualizată

3 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

4 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

5 Ingredientul care ajută digestia, scade colesterolul și reglează glicemia natural rapid. Opt beneficii cheie