Alegeri locale2020/ USR PLUS, cele mai multe mandate în Consiliul Local Timişoara (rezultate finale)

Alegeri locale2020/ USR PLUS, cele mai multe mandate în Consiliul Local Timişoara (rezultate finale)

Alianţa USR PLUS a reuşit să se impună cu cel mai mare număr de aleşi în Consiliul Local Timişoara, dar nu suficienţi pentru a forma majoritatea, fiind urmată de PNL, PSD-PPU(sl) şi Pro România, în timp ce UDMR nu a mai reuşit să atingă pragul electoral, potrivit rezultatelor oficiale finale prezentate, marţi, de Biroul Electoral Municipal (BEM).

Astfel, cele 27 de mandate sunt împărţite între Alianţa USR PLUS, care va avea 13 consilieri municipali, PNL, care a obţinut 9 mandate, PSD-PPU(sl) cu 3 mandate, iar Partidul Pro România va fi reprezentat de doi consilieri.

La funcţia de primar al reşedinţei de judeţ, rezultatele oficiale finale ale BEM indică faptul că Dominic Fritz (USR PLUS) a fost votat de 49.191 de timişoreni, în timp ce Nicolae Robu (PNL) a primit 27.596 de sufragii. AGERPRES


populare
astăzi

1 Lux în Alpi, furie la Moscova. Elita Rusiei petrece în Occident, în timp ce războiul din Ucraina continuă

2 Țara în care am ajuns să trăim... / Azi, afacerile familiei lui Laurențiu Blaga, șeful Agenției de Cadastru și Publicitate Imobiliară

3 Un articol care dă fiori... Asta ne rezervă viitorul? Acestea sunt „binefacerile” tehnologiei?

4 Cele 3 schimbări simple de stil de viață care ar putea adăuga aproape un deceniu vieții tale, potrivit unui studiu

5 BREAKING Șeful Armatei anunță că în România „urmează să fie dislocat un detașament de soldați americani dotați cu tancurile Abrahms”