AlegeriLocale2020/ Candidaţii PNL la Primăria Iaşi şi Consiliul Judeţean conduc cu diferenţe confortabile (numărătoare paralelă parţială)

Numărătoarea paralelă efectuată de PNL în 85% dintre secţiile de votare îi arată câştigători pe primarul Mihai Chirica pentru un nou mandat la conducerea administraţiei municipiului reşedinţă şi pe ministrul Mediului, Costel Alexe, pentru preşedinţia Consiliului Judeţean.

Primarul Mihai Chirica, preşedintele Organizaţiei Municipale Iaşi a PNL, a declarat presei că numărătoarea paralelă pe municipiul Iaşi pentru funcţia de primar arată că a primit 41,92% din voturi, în timp ce principalul său contracandidat, deputatul USR Cosette Chichirău, are 29,91% din sufragii, iar candidatul PSD, deputatul Camelia Gavrilă - 12,98%.

Potrivit sursei citate, ministrul Costel Alexe, candidatul PNL la preşedinţia Consiliului Judeţean Iaşi, a primit 37,31% din voturi, actualul preşedinte al Consiliului, Maricel Popa - 25,96%, iar candidatul USR PLUS, deputatul Marius Bodea - 15,26% din sufragii.

Prezenţa la vot pe 27 septembrie în judeţul Iaşi a fost de 37,28%. AGERPRES 


populare
astăzi

1 VIDEO Ana Birchall / „Inițial am crezut că este un fake… dar nu este deși, pentru reputația și imaginea României, chiar aș fi vrut să nu fie adevărat”

2 Așa o fi?

3 Rubio a dezvăluit la Munchen câți soldați pierde Rusia săptămânal pe frontul din Ucraina

4 Dovezi tot mai numeroase că Epstein a fost ucis: un misterios fulger portocaliu și medicul care spune că a fost strangulat

5 Elita Chinei care dispare în mod ciudat. În Marea Sală a Poporului din Beijing sunt tot mai multe scaune goale