AlegeriLocale2020/ Timiş: PNL - 16 mandate de consilier judeţean, urmat de USR PLUS (rezultate finale BEJ)

AlegeriLocale2020/ Timiş: PNL - 16 mandate de consilier judeţean, urmat de USR PLUS (rezultate finale BEJ)

PNL a câştigat alegerile pentru postul de preşedinte al Consiliului Judeţean Timiş şi 16 mandate de consilier judeţean la alegerile locale de duminică, urmat de Alianţa USR PLUS, cu 10 mandate, potrivit rezultatelor finale transmise, joi, de Biroului Electoral Judeţean.

Candidatul PNL la preşedinţia CJ, Alin Nica, a obţinut un scor de 43,2%. El l-a depăşit pe candidatul USR PLUS şi îl va înlocui în funcţie pe actualul preşedinte al administraţiei timişene, Călin Dobra, susţinut de PSD-PPU(SL) pentru un nou mandat.

Mandatele din Consiliul Judeţean se împart între PNL (16), USR PLUS (10), PSD (7) şi Pro România (3).

La urne s-au prezentat 273.067 locuitori ai judeţului. AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Zeci de funcționari au ajuns pe funcții în ANAF și Ministerul Finanțelor cu studii făcute la universități fantomă

2 Ce se întâmplă? / Cel mai bogat om al planetei „arată semne de îmbătrânire accelerată”

3 VIDEO CTP, necruțător cu Anca Alexandrescu

4 VIDEO Rușii, dați cu „cracii-n sus” la Pokrovsk?

5 VIDEO Priviți, ucrainenii au „prăjit” cea mai mare rafinărie Lukoil din Rusia, care produce 30% din consumul de benzină al țării