Alertă cu bombă la două licee din Târgoviște; a fost solicitat sprijinul SRI

O alertă cu bombă care vizează două licee din Târgoviște a fost semnalată, vineri dimineață, elevii și cadrele didactice fiind evacuați de autorități în vederea efectuării verificărilor specifice.

Surse locale au declarat că cele două unități de învățământ care au fost evacuate sunt Liceul de Artă "Bălașa Doamna" și Colegiul Național "Constantin Carabella".

Purtătorul de cuvânt al SRI, Ovidiu Marincea, a anunțat că o echipă a Serviciului a intervenit, vineri dimineață, la un liceu din Târgoviște, la solicitarea Poliției, după ce a fost primită o amenințare cu bombă.

"Poliția a primit un apel anonim de amenințare cu bombă și ne-a solicitat sprijinul. Suntem la fața locului și întreprindem toate măsurile standard", a precizat Marincea.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Coșmarul unui român după ce hibridul Toyota i-a luat foc: A plătit rate pentru o mașină inexistentă

2 Schimbare strategică în Asia Centrală: China devine furnizor cheie de arme sub privirea lui Putin

3 Mare e grădina ta, Doamne... / Mesajul lui Dungaciu de pe „Prințesa Dunării”: „Armada AUR a pornit să redescopere și să elibereze România”

4 Rusia stabilește linia roșie nucleară: Ce ar declanșa un răspuns imediat din partea Moscovei

5 „Pare că există un soi de complicitate” / De ce îl apără cu atâta înverșunare Nicușor Dan pe Lucian Pahonțu?