ALERTĂ UPDATE Turcia: Un autobuz al poliției, vizat de un atac cu bombă în centrul orașului Istanbul

ALERTĂ UPDATE Turcia: Un autobuz al poliției, vizat de un atac cu bombă în centrul orașului Istanbul

Două persoane au murit și opt au fost rănite marți după ce o mașină-capcană a explodat în apropierea unui autobuz al poliției în centrul orașului Istanbul din Turcia, relatează postul de știri Haberturk pe site-ul său, preluat de Reuters.

Explozia, acționată prin telecomandă, s-a produs la o oră de vârf în cursul dimineții în extrem de populatul cartier Vezneciler, potrivit presei.

Zona este una comercială, găzduiește de asemenea Universitatea din Istanbul și este foarte apropiată de importante atracții turistice precum Marele Bazar.

Atacul nu a fost încă revendicat.

Reuters amintește că militanți islamici, gruparea jihadistă Stat Islamic și radicali de stânga au comis recent atacuri în Turcia.

AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO Iranul a umblat la „cutia cu maimuțe”?

2 Uite un caz despre ce înseamnă școală și justiție în Ro...

3 Ce se întâmplă oare? / Un editorial care dă de gândit despre PSD. S-a format masa critică pentru măturarea grupării Ciolacu-Grindeanu?

4 Un secret bine păzit, inexpugnabil, al Iranului

5 Onestitate marca USR...