Alţi trei comandanţi ruşi de rang înalt au fost ucişi, anunţă Armata ucraineană

Potrivit Ukrainska Pravda, preluat de Yahoo News, este vorba despre colonelul Serghei Nikolaevici Kens, comandant adjunct al Diviziei 20 de gardă motorizată Forţelor Armate ale Federaţiei Ruse, colonelul Serghei Igorevici Kuzminov, comandant adjunct al Diviziei 106, şi maiorul Dmitri Vladimirovici Semenov, şeful de stat major, comandantul adjunct al Brigăzii speciale a 16-a.

Potrivit anunţului Comitetului Strategic al Forţelor Armate ale Ucrainei, fiecare dintre aceştia „a făcut un «pas de bunăvoinţă» şi a fost oficial denazificat şi demilitarizat”.

Autorităţile de la Kiev susţin că, de la începutul războiului şi până pe 11 iulie, circa 37.400 de militari ruşi au fost ucişi.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

4 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

5 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”