Amânarea parţială a activării reţelelor 5G în America de Nord este temporară, anunţă companiile de telefonie mobilă

Companiile americane de telefonie mobilă au anunţat că amânarea parţială a activării reţelelor lor 5G în America de Nord, anunţată marţi, este temporară. Decizia va rămâne în vigoare până când îngrijorările companiilor aeriene legate de o posibilă interferenţă a semnalelor vor fi rezolvate. Mai multe companii, între care British Airways, Air India şi Emirates Airlines şi-au anulat cursele spre mai multe oraşe americane după ce reprezentanţii lor s-au declarat îngrijoraţi de posibila interferenţă a semnalelor 5G cu radio-altimetrele avioanelor, care pot funcţiona pe aceleaşi frecvenţe cu 5G. (BBC SERVICIUL MONDIAL – 19 ianuarie)/opopescu/lalexandrescu

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 Hopa, ce avem noi aici?

2 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

3 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

4 Asta e România onestului Nicușor Dan?

5 O informație interesantă