Amânarea parţială a activării reţelelor 5G în America de Nord este temporară, anunţă companiile de telefonie mobilă

Companiile americane de telefonie mobilă au anunţat că amânarea parţială a activării reţelelor lor 5G în America de Nord, anunţată marţi, este temporară. Decizia va rămâne în vigoare până când îngrijorările companiilor aeriene legate de o posibilă interferenţă a semnalelor vor fi rezolvate. Mai multe companii, între care British Airways, Air India şi Emirates Airlines şi-au anulat cursele spre mai multe oraşe americane după ce reprezentanţii lor s-au declarat îngrijoraţi de posibila interferenţă a semnalelor 5G cu radio-altimetrele avioanelor, care pot funcţiona pe aceleaşi frecvenţe cu 5G. (BBC SERVICIUL MONDIAL – 19 ianuarie)/opopescu/lalexandrescu

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

2 Hopa, ce avem noi aici?

3 O informație interesantă

4 Așa arată un maimuțoi al păpușarilor...

5 Ucraina îl umilește din nou pe Putin. Inovațiile ucrainenilor erodează avantajul numeric al Rusiei