Amânarea parţială a activării reţelelor 5G în America de Nord este temporară, anunţă companiile de telefonie mobilă

Companiile americane de telefonie mobilă au anunţat că amânarea parţială a activării reţelelor lor 5G în America de Nord, anunţată marţi, este temporară. Decizia va rămâne în vigoare până când îngrijorările companiilor aeriene legate de o posibilă interferenţă a semnalelor vor fi rezolvate. Mai multe companii, între care British Airways, Air India şi Emirates Airlines şi-au anulat cursele spre mai multe oraşe americane după ce reprezentanţii lor s-au declarat îngrijoraţi de posibila interferenţă a semnalelor 5G cu radio-altimetrele avioanelor, care pot funcţiona pe aceleaşi frecvenţe cu 5G. (BBC SERVICIUL MONDIAL – 19 ianuarie)/opopescu/lalexandrescu

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

4 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

5 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”