Ambasada SUA la Ankara le cere americanilor să manifeste prudență în duminica Paștelui catolic

Ambasada Statelor Unite la Ankara le-a cerut sâmbătă cetățenilor americani în Turcia să manifeste prudență în duminica Paștelui catolic, citând informații apărute în mass-media din Turcia în legătură cu amenințări la adresa lăcașurilor de cult din partea extremiștilor grupării Statul Islamic, informează agenția DPA.

* Autoritățile turce sporesc supravegherea bisericilor, sinagogilor și a altor lăcașuri de cult în timpul sărbătorilor pascale

Bisericile, sinagogile și misiunile diplomatice au primit o protecție sporită a poliției, a anunțat agenția de presă Anadolu.

Un atac sinucigaș cu bombă, pe care autoritățile l-au pus pe seama Statului Islamic, a lovit orașul Istanbul săptămâna trecută, ucigând patru persoane, amintește DPA.

Germania și alte țări europene și-au închis misiunile diplomatice și școlile în ultimele două săptămâni după amenințări similare.

AGERPRES/(AS — editor: Sorin Calciu, editor online: Alexandra Cruceru)


populare
astăzi

1 VIDEO Fosta soție, dezvăluiri dureroase despre partea întunecată a lui Péter Magyar, premierul ales al Ungariei

2 Un laș de care ar trebui să ne fie scârbă...

3 CULISE Ce ar pregăti Bolojan după ce președintele s-a înțeles cu Grindeanu

4 „Nu vom supraviețui”. Detaliul remarcat în fabricile auto din China le dă coșmaruri giganților auto

5 Voi vedeți asta? / Ministrul PSD al Agriculturii, cu o valiză Louis Vuitton de câteva mii de euro