Ambasada SUA la București va fi închisă luni, când se sărbătorește Ziua Președinților

Ambasada SUA la București va fi închisă luni, când se sărbătorește Ziua Președinților, toate serviciile reprezentanței diplomatice urmând să își reia activitatea marți, informează un comunicat al Ambasadei remis vineri AGERPRES.

Potrivit sursei citate, până la mijlocul anilor 1970, ziua de 22 februarie, care a fost data nașterii lui George Washington, primul președinte al Statelor Unite ale Americii și erou al Revoluției americane, a fost sărbătoare națională.

Ziua de 12 februarie, data nașterii lui Abraham Lincoln, președinte al SUA în perioada Războiului Civil, era considerată sărbătoare în multe dintre statele americane. Ulterior a fost aleasă o singură zi, a treia luni din luna februarie, pentru a-i sărbători pe toți foștii președinți americani.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului