Ambasada SUA la București va fi închisă luni, când se sărbătorește Ziua Președinților

Ambasada SUA la București va fi închisă luni, când se sărbătorește Ziua Președinților, toate serviciile reprezentanței diplomatice urmând să își reia activitatea marți, informează un comunicat al Ambasadei remis vineri AGERPRES.

Potrivit sursei citate, până la mijlocul anilor 1970, ziua de 22 februarie, care a fost data nașterii lui George Washington, primul președinte al Statelor Unite ale Americii și erou al Revoluției americane, a fost sărbătoare națională.

Ziua de 12 februarie, data nașterii lui Abraham Lincoln, președinte al SUA în perioada Războiului Civil, era considerată sărbătoare în multe dintre statele americane. Ulterior a fost aleasă o singură zi, a treia luni din luna februarie, pentru a-i sărbători pe toți foștii președinți americani.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA