Ambasada SUA va fi închisă luni, de Ziua Preşedinţilor

Ambasada Statelor Unite ale Americii va fi închisă luni, când este sărbătorită Ziua Preşedinţilor, informează un comunicat al misiunii diplomatice la Bucureşti transmis vineri AGERPRES.

Toate serviciile ambasadei îşi vor relua activitatea marţi, arată sursa citată.

Până la mijlocul anilor '70, ziua de 22 februarie, care a fost data naşterii lui George Washington, primul preşedinte al Statelor Unite ale Americii şi erou al Revoluţiei americane, a fost sărbătoare naţională. Ziua de 12 februarie, data naşterii lui Abraham Lincoln, preşedinte al SUA în perioada Războiului Civil, era considerată sărbătoare în multe dintre statele americane. Ulterior a fost aleasă o singură zi, a treia luni din luna februarie, pentru a-i sărbători pe toţi foştii preşedinţi americani, se arată în comunicat. AGERPRES


populare
astăzi

1 Hopa, ce avem noi aici?

2 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

3 O informație interesantă

4 Ucraina îl umilește din nou pe Putin. Inovațiile ucrainenilor erodează avantajul numeric al Rusiei

5 SURSE AUR cere funcția de președinte al Senatului pentru Peiu, cu scopul de a prelua prerogativele lui Nicușor Dan