Ambasadorul României în SUA, George Maior, s-a întâlnit cu fostul director al CIA James Woosley

Ambasadorul României în SUA, George Maior, s-a întâlnit cu fostul director al CIA James Woosley

Ambasadorul României în Statele Unite ale Americii, George Cristian Maior, a avut o întâlnire cu R. James Woosley Jr., fost director al CIA (Agenția Centrală de Informații a SUA), a anunțat marți ambasada de la Washington pe pagina sa de internet.

Cu acest prilej, cei doi interlocutori au discutat despre temele principale aflate pe agenda Parteneriatului Strategic dintre SUA si România. De asemenea, au fost abordate riscurile de securitate aferente flancului estic al NATO, precum și oportunitățile deosebite de extindere a parteneriatului româno-american pe fondul relațiilor diplomatice excelente dintre cele doua țări, precizează site-ul citat.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Țara în care am ajuns să trăim... / Azi, afacerile familiei lui Laurențiu Blaga, șeful Agenției de Cadastru și Publicitate Imobiliară

2 BREAKING Înregistrări secrete de la vârful conducerii americane scurse în presă

3 Dan Negru, jefuit în metroul din Paris de patru copii români: „Mi-au tăiat geanta, au luat tot”. Surpriza apelului primit după 30 de minute

4 O doctoriță de 39 de ani, găsită moartă în locuința sa din Sectorul 1. Femeia ar fi avut o pungă de plastic pe cap

5 „Faceți războiul insuportabil”. Ministrul Apărării de la Kiev: „Obiectivul strategic este să ucidem 50.000 de ruși pe lună”