Ambasadorul SUA și soția sa au depus flori la memorialul de la clubul Colectiv

Ambasadorul Hans Klemm și soția sa, Mari, au depus flori, luni, la memorialul de la clubul Colectiv, a anunțat Ambasada Statelor Unite ale Americii la București pe contul de Facebook.

"Suntem aici pentru a ne aminti acea noapte și pentru a exprima condoleanțele noastre, dar și solidaritatea. Mesajul acelor zile a fost 'corupția ucide' și cred că există încă o credință puternică în România că trebuie să se facă mai mult împotriva corupției, iar Statele Unite vor sprijini mereu lupta împotriva corupției", a declarat diplomatul american, conform postării.

Pe pagina Ambasadei SUA a fost postată și o fotografie în care Hans Klemm și soția sa se reculeg în fața memorialului de la Colectiv.

Pe 30 octombrie se împlinesc doi ani de la tragicul eveniment din clubul Colectiv. În urma incendiului de la Colectiv au murit 65 de tineri. Trupa Goodbye to Gravity susținea în club un concert de lansare a unui nou album. Incendiul a izbucnit din cauza unor artificii aprinse în timpul concertului și s-a extins rapid.

AGERPRES


populare
astăzi

1 „Statul român este un stat ticălos, care a alungat milioane de români din țară. Este cel mai corupt și ineficient stat din Europa”

2 Așa o fi? / Asta e țara în care am ajuns să trăim?

3 Așa o fi?

4 Un italian a refuzat să întrețină relații sexuale cu soția, iar femeia l-a reclamat la 112. Cum a motivat respingerea

5 „Suntem conduşi de Olguţa şi Claudiu Manda, asta este realitatea. Cea mai ascultată voce din partid nu este Sorin Grindeanu”