Amendă de 135 de euro pentru francezi dacă nu poartă mască în spațiile publice închise

Guvernul francez a anunțat că oamenii care nu vor purta mască în spațiile publice închise vor plăti o amendă de 135 de euro, relatează  The Guardian.

În timp ce virusul pare să se fi revigorat, premierul Jean Castex a anunțat joi că măștile vor deveni obligatorii în spațiile publice închise începând de luni, într-o încercare de a preveni un al doilea val al infecțiilor de coronavirus.

Măștile erau deja obligatorii în mijloacele de transport, iar amenda pentru nepurtarea acesteia era aceeași, într-o țară care a pierdut peste 30.150 de oameni din cauza pandemiei


populare
astăzi

1 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

2 Imaginea zilei în România...

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

5 Foarte interesante amănunte...