Ana Bogdan, eliminată de Madison Keys, în turul al treilea al Australian Open

Ana Bogdan, locul 107 WTA, a fost învinsă, sâmbătă, cu scorul de 6-3, 6-4, de americanca Madison Keys, locul 20 WTA şi cap de serie numărul 17, în turul al treilea al Australian Open.

Cu câte un break pe set, la scorul de 4-3, în primul, şi la 1-1, în cel de-al doilea, Keys s-a impus după o partidă care a durat o oră şi 13 minute.

Calificarea în manşa a treia este recompensată la Australian Open cu un premiu de 142.500 de dolari australieni (93.000 de euro) şi cu 130 de puncte WTA.

La Melbourne, Ana Bogdan, locul 107 WTA, a obţinut cea mai importantă performanţă din carieră, calificarea în turul al treilea al unui grand slam. Înaintea acestui turneu, Bogdan mai evoluase de cinci ori pe tabloul principal al unui "major", iar cea mai bună performanţă a ei a fost accederea în turul al doilea, de două ori la US Open şi o dată la Wimbledon.

Pe tabloul principal de simplu, România mai este reprezentată de Simona Halep, care evoluează la ora transmiterii acestei ştiri cu o altă americancă, Lauren Davis.


populare
astăzi

1 VIDEO Ne arestează dacă dăm așa ceva?

2 VIDEO Noi imagini din liniștitul Dubai...

3 De citit... / Câte secrete ca ăsta o mai avea Rusia în lume?

4 Stăpâni pe asfalt. Motivul nescris pentru care curțile românilor rămân goale, iar străzile pline

5 Tensiuni între armata iraniană și Gardienii Revoluției. Dezertări în rândul trupelor pe fondul deficitului sever de provizii și muniții